Wydarzenia towarzyszące

  • Obchody 100-lecia PTChem

    Duża Aula, Gmach Główny PW, Pl. Politechniki 1, 2 września 2019 (poniedziałek), godz. 15:30

    • Otwarcie (prof. dr hab. Izabela Nowak, Prezes ZG PTChem)
    • Przemówienia okolicznościowe gości: „A 100 lat już minęło” wykład – prof. dr hab. Bogusława Buszewskiego i prof. dr hab. Zbigniewa Galusa
    • Program artystyczny Prezentacja zdjęć – 100-lecie PTChem oraz wykonanie grupowego zdjęcia pamiątkowego
    • Tort Urodzinowy i toast za kolejne 100 lat
    • Wręczenie Medalu PTChem im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Roaldowi Hoffmannowi, laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (1981 r.)
    • „Chemistry in Art, Art in Chemistry, and the Spiritual Ground They Share” wykład prof. Roalda Hoffmanna
    • Program artystyczny
    • Spotkanie koleżeńskie


  • Zwiedzanie Muzeum Marii Skłodowskiej Curie

  • Warszawa, ul. Freta 16, 3 (wtorek), 5 (czwartek) września 2019, do godz. 22.00

    Uczestnicy Zjazdu podczas wieczornych spacerów po Starówce będą mieli możliwość bezpłatnego zwiedzenia Muzeum Marii Skłodowskiej Curie (Muzeum otwarte będzie 3 i 5 września do godz. 22:00). Muzeum mieści się w zrekonstruowanej XVIII-wiecznej kamienicy, w której w 1867 urodziła się uczona. Placówka ma charakter biograficzny, tzn. jest poświęcone głównie życiu i rodzinie Marii Skłodowskiej-Curie. Prezentowane są też dokonania naukowe noblistki w Paryżu, w dawnych laboratoriach Instytutu Radowego. Muzeum zostało utworzone przez Polskie Towarzystwo Chemiczne w 1967 roku, za zgodą i z pomocą polskiej i francuskiej części rodziny Marii Skłodowskiej-Curie, z inicjatywy ówczesnego Prezesa Towarzystwa – Profesora Józefa Hurwica.

  • Uroczysta Kolacja w Pałacu Kultury i Nauki

  • Pałac Kultury i Nauki (wejście od Pl. Defilad, ul. Marszałkowskiej), 4 września (środa), godz. 19.30

    W dniu 4 września 2019 o godzinie 19:30 w Pałacu Kultury i Nauki, w Sali Marmurowej ( http://www.pkin.pl/strony/sala-marmurowa) odbędzie się uroczysta kolacja, podczas której oprawę muzyczną zapewniał będzie The Engineers Band ( http://www.engineersband.pl/). Jedną z dodatkowych atrakcji będzie możliwość podziwiania panoramy Warszawy z Tarasu Widokowego znajdującego się na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki.

  • Forum Młodych

  • Klub Mechanik, Wydział Mechatroniki (MCHTR) PW, ul. św. Andrzeja Boboli 8, 3 września 2019 (wtorek), godz. 20.00

    Wszystkich studentów i doktorantów zapraszamy do udziału w Forum Młodych. Spotkanie rozpocznie się dyskusją pt. „Ścieżki Kariery Chemika”. Zaproszeni goście, chemicy pracujący w instytucjach o różnych profilach (naukowym, przemysłowym, administracyjnym), zaznajomią uczestników z perspektywami i wyzwaniami czekającymi na młodych chemików po ukończeniu studiów magisterskich i doktoranckich. Kontynuacją spotkania będzie wieczorna impreza – znakomita okazja do rozmów z zaproszonymi gośćmi i koleżeńskiej integracji w mniej formalnej atmosferze.

  • Spektakl teatralny „Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie”

  • Teatr Kwadrat, 3 września 2019 (wtorek), godz. 20.00

    Impreza dodatkowo płatna (30 zł). Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o zaznaczenie udziału w formularzu rejestracji. Liczba miejsc ograniczona! Płatność podczas Zjazdu przy rejestracji i odbiorze biletu.

    Co jest realne w tym śnie, który nazywamy życiem? Naprawdę ważne są tylko rzeczy niewidzialne, to one promieniują realnym światłem.

    Ciepła i liryczna lecz niepozbawiona humoru opowieść o kobiecie, która realizując marzenia wpisała się na zawsze w karty historii ludzkości. Skłodowska-Curie jakiej nie znamy. Żona, matka, kochanka… kobieta z krwi i kości, z pasją i temperamentem, mająca odwagę żyć po swojemu, wbrew konwenansom i innym, wyprzedzająca swój czas. Poruszający portret wyjątkowej osobowości przedstawiony na tle niezwykłej epoki przełomu wieków.

    Maria Skłodowska-Curie – Ewa Wencel
    Autor: Jarosław Sokół
    Produkcja: Ewa Wencel
    Scenografia: Wojciech Stefaniak
    Kostiumy: Dorota Requeplo
    Muzyka: Tomasz Bajerski

  • Wydarzenie kulturalne – spotkanie towarzyskie w otoczeniu muzyki granej przez muzyków – kolegów chemików z pasją muzyczną

  • Teren Politechniki Warszawskiej, 5 września 2019 (czwartek), po Sesji plakatowej

    Znanym jest fakt, że wielu naukowców gra na licznych instrumentach. Proponujemy, więc, podzielenie się tą pasję z innymi. Komitet Organizacyjny Zjazdu pragnąłby stworzyć nową tradycję polegającą na corocznym stwarzaniu ad hoc Chemistry Jam Band. Program mógłby składać się z solowych, jak również grupowych występów oraz improwizacji muzycznych. Zaproszenie uwzględnia muzykę różnych stylów i tematów. W tym celu, grający na instrumentach uczestnicy proszeni są o przyniesienie własnych instrumentów. Chęć wystąpienia prosimy zgłaszać do członków Komitetu Organizacyjnego: dr Leona Fuksa ( l.fuks@ichtj.waw.pl), dr Ireny Herdzik-Koniecko (i.herdzik@ichtj.waw.pl).

  • Wizyta w Instytucie Radowym w Warszawie

  • Instytut Radowy (obecnie Centrum Onkologii, przy ul. Wawelskiej 15), 5 września 2019 (czwartek)

    Zapraszamy chętne osoby w dniu 5 września po sesji plakatowej do odwiedzenia dawnego Instytutu Radowego w Warszawie. Wizyta połączona będzie z krótkim wykładem na temat zastosowania technik radiacyjnych w konserwacji obiektów istotnych dla dziedzictwa kulturowego. Wydarzenie organizowane jest przez Towarzystwo Marii Skłodowskiej – Curie w Hołdzie i Stowarzyszenie Francja-Polska (Association France-Pologne).

    W budynku dawnego Instytutu Radowego znajduje się między innymi Sala Edukacyjna, która jest w Warszawie drugim miejscem po muzeum przy ul. Freta 16 związanym z Marią Skłodowską-Curie. Zbudowany z inicjatywy uczonej Instytut Radowy został otwarty w roku 1932. W ogrodzie można obejrzeć drzewo zasadzone przez Marię w dniu otwarcia Instytutu. Przed budynkiem w parku znajduje się pomnik Marii Skłodowskiej-Curie dłuta Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej z roku 1935.